Nyári diákmunka 2019.
Tájékoztató a „Nyári diákmunka 2019.”
központi munkaerőpiaci program indításáról
A programindítás indokai
A fiatalkori inaktivitás csökkentésére, a korai munkatapasztalat és munkajövedelem szerzés elősegítésére a 2013-2018-as években indított „Nyári diákmunka” program tapasztalatait felhasználva a 2019. évben ismét meghirdetésre kerül a program.
Hosszú távú cél, hogy a diákok a későbbiek folyamán a versenyszférában helyezkedjenek el és ehhez hozzájárul a program keretében történő munkatapasztalat-szerzés.
2018. évben a programot kiterjesztettük, így az ágazati munkaerőhiány kezelése érdekében a mezőgazdaság és a vendéglátás területén is lehetőséget biztosítottunk a program keretében diákok foglalkoztatására. Idén a turizmus területével bővítjük a foglalkoztatási lehetőségek körét.
A program célja
A program – prevenciós jelleggel – már diákkorban elő kívánja segíteni a fiatalok munkához jutását és ezzel a korai munkatapasztalat-szerzés mellett a jövedelemszerzés lehetőségét is biztosítja. A munka révén szerzett korai sikerélmény elősegíti a későbbi munkaszocializációs folyamatot is.
A program továbbá lehetőséget kínál a diákok kötelező szakmai gyakorlatának teljesítésére is.
A program célcsoportja
A program célcsoportjába azok a fiatalok tartoznak, akik:
16 – 25 év közötti nappali tagozaton tanuló diákok,
közvetítést kérőként kérték nyilvántartásba vételüket és
foglalkoztatásra irányuló, vagy vállalkozási jogviszonnyal nem rendelkeznek.
A program elemei:
Munkaerőpiaci szolgáltatások
A járási (fővárosi kerületi) hivatal foglalkoztatási osztálya a program keretében a közvetítést kérőként regisztrált diákok számára általános és a helyi sajátosságokra is kitérő munkaerőpiaci információt nyújt. Ezt követően a beérkezett munkaerőigények alapján az esélyegyenlőségi szempontok figyelembevételével munkaközvetítést végez a legoptimálisabb elhelyezés érdekében.
A foglalkoztatást elősegítő bérköltség támogatás
A programban a diákok csak az Mt. hatálya alá tartozó munkaviszonyban foglalkoztathatóak, ennek megfelelően támogatás is csak munkaviszony keretében történő foglalkoztatáshoz nyújtható.
A program struktúrája:
A program két pillérre épül:
Önkormányzati diákmunka: A programban a foglalkoztatást biztosító és így támogatható munkáltató a területi, települési önkormányzat és önkormányzati alaptevékenységet végző intézménye, továbbá egyházi jogi személy lehet.
Diákmunka a mezőgazdaság, a turizmus és a vendéglátás területén: A felmerülő ágazati munkaerőhiány kezelése érdekében a mezőgazdaság, valamint a turizmus és vendéglátás területén is lehetőség nyílik a program keretében diákok idényjellegű foglalkoztatására.
1. pillér: Önkormányzati diákmunka
A program keretében a munkaadók számára a célcsoportba tartozó személyek munkaviszonyban történő foglalkoztatása esetén a munkabér és a ténylegesen megfizetésre kerülő szociális hozzájárulási adó együttes összegének 100 %-a kerül megtérítésre.
A program keretében legfeljebb 2 hónap időtartamra, maximum napi 6 órás foglalkoztatás támogatható. A támogatás megállapítása során havi munkabérként a szakképzettséget igénylő munkakör esetében 146.250 Ft/fő/hó, szakképzettséget nem igénylő munkakör esetében pedig 111.750 Ft/fő/hó összeg vehető figyelembe, amely összegen felül kerül megtérítésre a szociális hozzájárulási adó. A napi 6 óránál rövidebb munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a támogatási összeg arányosan csökken.
2. pillér: Diákmunka a mezőgazdaság, a turizmus és a vendéglátás területén
A program keretében a munkaadók számára a célcsoportba tartozó személyek munkaviszonyban történő alkalmazása esetén legfeljebb napi 8 órás foglalkoztatás támogatható. A munkabér és a kapcsolódó szociális hozzájárulási adó együttes összegének 75 %-a kerül megtérítésre legfeljebb 2 hónap időtartamra. A fennmaradó bérköltséget és járulékait a foglalkoztatónak kell viselnie.
A mezőgazdasági, turisztikai és vendéglátási területen történő munkavégzés legfeljebb 8 órában került meghatározásra, ezzel ösztönző hatást kívánunk elérni, továbbá azt, hogy a vállalkozások is vállaljanak részt a költségek viselésében. A különbségtétel abból adódik, hogy munkaerőhiányos területre kívánunk munkaerőt biztosítani.
Ennek megfelelően a támogatás megállapítása során havi munkabérként a szakképzettséget igénylő munkakör esetében 146.250 Ft/fő/hó, szakképzettséget nem igénylő munkakör esetében pedig 111.750 Ft/fő/hó összeg vehető figyelembe, amely összegen felül kerül megtérítésre a szociális hozzájárulási adó – előbb említettek szerinti – arányos része. A napi 8 óránál rövidebb munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a támogatási összeg arányosan csökken.
A támogatás időtartama
A program 2019. június 1-jétől 2019. augusztus 31-ig tart. A program keretében kötelezettséget vállalni a 2019. július 1. - 2019. augusztus 31. közötti időtartamban kezdődő és befejeződő foglalkoztatásra vonatkozóan lehet.
Tekintettel a program nyári időtartamára, áthúzódó kötelezettségvállalásra értelemszerűen nincs lehetőség.
A program megvalósítója
A programot a Pénzügyminisztérium koordinálása mellett az állami foglalkoztatási szervként eljáró megyei (fővárosi) kormányhivatalok és az állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalok valósítják meg.
A program forrása, költsége
A program keretében nyújtott támogatások forrását a Pénzügyminisztérium biztosítja a Nemzeti Foglalkoztatási Alap foglalkoztatási alaprész 2019. évi központi kerete terhére. A program összköltsége 3,6 milliárd Ft.
A programtól várt eredmények
2019. évben 30 ezer fő diák – változó időtartamú – foglalkoztatása várható a program keretein belül.
A programmal kapcsolatos bővebb tájékoztatás a területileg illetékes állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalnál érhető el.
Pénzügyminisztérium
További hírek:
FELHÍVÁS - Ebösszeírás Mór város közigazgatási területén 2025
általános | 2025. 05. 21.
Tisztelt Móri Lakos!
Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény (a továbbiakban Ávtv.) 42/B.§ (1) bekezdésében foglalt kötelezettség alapján Mór Város közigazgatási területén
2025. július 04. napjáig ebösszeírásra kerül sor.
Az ebösszeíráshoz szükséges bejelentő adatlapot teljeskörűen szíveskedjenek kitölteni, és az ebösszeírási időszak végéig Hivatalunkhoz visszajuttatni.
Tour de Hongrie
általános | 2025. 05. 12.
TÁJÉKOZTATÁS - a zártkerti lakott ingatlanokon keletkezett szennyvíz elszállítása és ártalmatlanítása kapcsán
általános | 2025. 05. 07.
Tisztelt zártkertben élő Lakosság!
A zártkerti lakott ingatlanokon keletkezett szennyvíz elszállítása jelenleg a PATAKOM Kft.-vel kötött közszolgáltatási szerződés keretein belül történik, önkormányzati rendeletben meghatározott rezsicsökkentett díj ellenében.
Megállapításra került, hogy a fenti önkormányzat által biztosított kötelező közszolgáltatás tartalma a háztartási szennyvíz begyűjtésére terjed ki, az ivóvízhálózattal el nem látott külterületi, zártkerti ingatlanokról a talajvízből származó szennyvízre nem.
Segítse Ön is a szúnyogok elleni védekezést
általános | 2025. 05. 06.
FELHÍVÁS - „Mór Város Díszpolgára” kitüntető cím adományozására
általános | 2025. 04. 28.
Mór Városi Önkormányzat Képviselő-testülete attól a céltól vezérelve, hogy a helyi közösség szolgálatában kiemelkedő érdemeket szerzett személyeket és szervezeteket méltó elismerésben részesíthesse, valamint személyüket és cselekedeteiket megfelelőképpen értékelve állíthassa példaként az utókor elé Mór Város Díszpolgári Címet, valamint Pro Urbe Emlékérmet alapított.
Mór Városi Önkormányzat Képviselő-testületének a városi kitüntető címek és díjak alapításáról és adományozásuk rendjéről szóló 20/2015. (VI.3.) önkormányzati rendeletének I. fejezete értelmében a díjak kétévenként adományozhatók, páratlan évben „Mór Város Díszpolgára” kitüntető cím, páros években Pro Urbe Emlékérem, így 2025. évben „Mór Város Díszpolgára” kitüntető cím kerülhet adományozásra.